Please enable JS

מה זה יהלום? איך הוא נוצר, והאם הוא באמת החומר החזק ביותר

במאמר זה נסביר מה זה יהלום, איך יהלום נוצר, ומה הפך אותו לסמל של יוקרה

יהלומים טבעיים

את המאמר הזה נפתח בשאלה .. למה דווקא יהלום? מה מבדיל ומייחד אותו משאר אבני החן ?

כידוע, יהלומים הם אולי מוצר הצריכה מבין היקרים ביותר יחסית לגודלו הקטן וזאת הודות למראה זוהר, נוצץ ויוקרתי בנוסף לעובדה שהוא הקשה מבין כל החומרים הקיימים. עולם היהלומים הינו עולם נסתר עם לא מעט סודות ומסתורין, ובהתאם לכך, העיסוק ביהלומים בדרך כלל עובר מדור לדור.

היתרון של יהלום מעבר למאפיינים הויזואליים המעולים שלו כמו החזר ברק ואור מעולים, הוא הנצחיות שלו. הרי ניתן לקנות כיום חיקוי ליהלום שיעלה אולי אחוז ממחיר יהלום, והחיקוי ייראה טוב יותר וגדול יותר, אך הוא ידהה ויישרט עם השנים, ואינו עמיד לאורך זמן. בנוסף, ליהלומים יש את ה"קסם" שלהם, וידוע שהם המתנה המושלמת לכל אשה, נערה או ילדה. האמרה שיהלום הינו החומר החזר ביותר איננה מיתוס, זאת עובדה נכונה הודות למבנה האטומי הייחודי שלו (ראו סרטון בסוף העמוד) יהלום ישמור על הערך שלו תמיד, הוא לא יישרט, לא יאבד מהברק שלו, וזאת כפי שנאמר תוצאה ישירה מהאופן שבו היהלום בנוי.

היהלום מורכב מ- 99.95% אטומים של פחמן והוא אחד החומרים היחידים בטבע שמורכבים רק מיסוד אחד, רוב החומרים מורכבים ממולקולות, שזה צירוף של אטומים. העובדה שהיהלום מורכב רק מיסוד אחד תורמת מאוד לתכונת החוזק של היהלום, וזה מאחר וקשרים של אטומים מאותו סוג יכולים להיות קשרים חזקים יותר מקשרים של אטומים מסוגים שונים.


קשר קוולנטי: הקשר הכי חזק שקיים בטבע

מעבר לעובדה שמדובר בחומר מיסוד אחד, הקשרים בין האטומים ביהלום, קשורים בקשר שנקרא קשר קוולנטי, שמבחינה פיסיקלית זה הקשר הכי חזק שיש בטבע בין אטומים, בינם לבין עצמם. גם גרפית מורכב מאטומים של פחמן, הגרפית הינה המרכיב העיקרי של עופרת, החומר שמוכר לנו מקצה העיפרון, אך העיפרון חומר רך, משחתי ונמרח לנו על הנייר כפי שידוע לנו.

ההבדל הוא בדרך שבה קשורים אטומי הפחמן בשני החומרים השונים. ב”קשר הקוולנטי” שמופיע ביהלומים, כל אטום פחמן קשור ל-4 אטומי פחמן שמסביבו, וזהו המבנה שמעניק ליהלום את החוזק שמאפיין אותו. בגלל ההרכב המיוחד הזה, היהלום נחשב לאחד החומרים החזקים בטבע. וזה מה שמביא את הערך שלו לבלתי תלוי בזמן הברק והחוזק שלו לא הולך לאיבוד.

האם יהלומים הם החומר החזק ביותר? האם יהלום יכול להשבר ל-2 חלקים למרות זאת?

בסולם הקשיות (קושי החומר) היהלום נמצא במקום הכי גבוה 10. כאשר כל חומר יכול לשרוט את החומרים שמדורגים תחתיו, כלומר היהלום יכול לשרוט כל חומר אחר שהוא בא איתו במגע. יש להבדיל את העמידות של יהלום לשריטות. אבל יש לציין כי היהלום יכול להשבר, מספיק שיש שבר קטן בכיוון מסויים, וצורף חסר ניסיון נתן מכה חזקה עם פטיש כדי לכופף את השן שאוחזת ביהלום, ייתכן שהסדק יבקע את היהלום לשני חלקים או יאריך את השבר באופן משמעותי.

יהלום עמיד לשריטות אך ממש לא עמיד לשברים. שבירה שכזאת שנקראת בשפת היהלומנים ביקוע מתאפשרת מאחר שבין הקשרים שביהלום ישנם גם נקודות שבהם הקשרים מעט יותר חלשים. אם היהלום מקבל מכה דווקא בכיוון הזה, זה נקרא כיוון ביקוע הוא יכול להתבקע ל-2 חלקים, וזה משמש בתעשיית היהלומים, כדי לחצות חומרי גלם לשני חלקים או יותר.

משקלו הסגולי של היהלום הוא יחסית גבוה 3.52, וזו תכונה של החומר, ככל שהחומר יותר “דחוס” משקלו הסגולי יהיה יותר גבוה. מאפיין זה משמש למיון יהלום אל מול אבנים שונות, כשאר מכינים תמיסות שמשקלן הסגולי זהה ליהלום, והאבנים שמרחפות במרכז התמיסה יהיו היהלומים, ואילו זכוכית לדוגמא תצוף כי משקלה הסגולי 2.66

אז איך נוצר מבנה שהוא כל כך ייחודי מבחינת האטומים

התשובה לכך היא שמבנה כזה מבחינת הקשרים שמרכיבים אותו צריכים להווצר בתנאים מיוחדים, או יותר נכון תנאים מיוחדים וקיצוניים מאוד על מנת שאטומי פחמן יתחברו לנו ליהלום. אנו צריכים לחץ של 60 אלף אטמוספרות, לצורך השוואה, הלחץ שאנו נמצאים בו מעל אדמת כדור הארץ הוא 1. בנוסף יש צורך בטמפרטורה של 1300 ועד 2500 מעלות צלסיוס. הזמן שנדרש להווצרות יהלום הוא 100 מליון שנה, ועומק של 120-200 קילומטר מתחת לפני האדמה.

שאלה נוספת שעולה.. אם יהלומים נוצרים כל כך עמוק מתחת לפני האדמה.. איך בדיוק מגיעים אליהם..

כדור הארץ שלנו מורכב מגרעין ומעטפת, הגרעין עצמו כולו לבה רותחת, וככל שמתקרבים מהגרעין אל הקרום קורה מצב של התקררות הלבה. כמו בסיר שבו מים רותחים מתפרצים, כך גם הלבה. בעת התפרצות וולקנית, לבה רותחת מגיעה לפני השטח ו”מביאה את היהלומים” למקום שבו אנו יכולים לחצוב בו.

בהתפרצות וולקנית אותם זרמים של לבה רותחת חודרים את פני כדור הארץ במקומות שהקרום בהם דק ויוצרים לנו מה שאנו קוראים PIPE או פייפ, שזה בור שמעליו נוצר הר געש. במהלך השנים, יכול להעלם הר הגעש, אך ה- PIPE עדיין קיים, ושם מקימים בד”כ מכרות. אפשרות נוספת, היא כאשר יש פעילות טקטונית, כלומר 2 חלקים של יבשה מתחככים, כאשר אחד מהם נלחץ מתחת לחלק השני, סלעים מגיעים לאיזור שבו קיימים תנאים מתאימים להווצרות היהלום, וכתוצאה מכך אותם אטומים של פחמן מתגבשים ליהלומים.


יש לציין שאין יודעים בודאות איך בדיוק נוצרים היהלומים, וישנם 3 תאוריות:

1. היהלום מקורו לאו דווקא באותם אטומים של פחמן, אלא שיש לנו בעצם גרפיט בשכבות התחתונות של כדור הארץ, ואותה גרפית בהגעה לטמפרטורה מסויימת מתפרקת ומאחדת את האטומים מחדש לקשרים הרבה יותר הדוקים.

2. הגישה השנייה היא שיש לנו גז מתאן, וברגע שהוא בא במגע עם לבה רותחת הוא מתפרק למרכיבים שכוללים פחמנים שמתגבשים מחדש ליהלום.

3. הגישה השלישית היא שכיסים של CO2 פחמן דו חמצני מתפוצצים ומתגבשים כחדש ליהלום.

לסיכום, אין אנו יודעים בוודאות מהו התהליך המדוייק שבו נוצר היהלום, אך אנו יכולים לומר כי נחוצים תנאים פיסקליים מאוד קיצוניים ומליוני שנים, כדי לקבל את הפלא שנקרא יהלום, שנחשב מתנה יוקרתית שתישמר לנצח.

המבנה המולקולרי של יהלומים

כפי שציינו יהלומים עשויים מפחמן CARBON בלבד, אך ישנם חומרים נוספים העשויים כמעט ורק מפחמן, מה שהופך את היהלום לשקוף וחזק הוא המבנה שלו שנוצר בתהליך שאורך מאות מליוני שנים, תחת חום עז ולחץ אטמוספרי גבוה בשכבות הפנימיות של כדור הארץ. המבנה במולקולרי שמייחד יהלומים נקרא קשר קוולנטי והוא מאופיין בכך שכל אטום פחמן נקשר ל-4 אטומי פחמן בצורה זהה כפי שתוכלו לראות בסרטון הבא בהמחשה תלת מימדית.

בכמה כסף לקנות יהלום

אז אתם שואלים את עצמכם, בכמה כסף לקנות יהלום? או איפה קונים יהלומים בישראל? אז נתחיל מכך שתמחור יהלומים נעשה באופן פרטני לכל יהלום בהתם ל4 מאפיינים שנקראים 4 C's. או ארבעת ה-C. משקל CARAT, נקיון CLARITY, צבע COLOR, עבודה CUT. אתם מוזמנים לקרוא את המאמר הבא בסדרת המאמרים שלנו על יהלומים: מחירי יהלומים בארץ

להקראט: יהלומים קונים ומוכרים רק אצל יהלומן מומחה

ישראל אחת מבין המדינות המובילות בסחר ביהלומים, וזאת למרות שאין ברשותינו מכרות יהלומים כלל. אנו נכתוב מאמר מקיף בהמשך על בורסת היהלומים הישראלית אך נציין בקצרה שמדובר במתחם שנמצא על גבול רמת גן – תל אביב, ומשתרע על פני מספר רחובות. הבורסה בפועל הינה 4 בניינים סגורים שאין גישה אליהם אלא אם הוזמנתם. ברחובות הסובבים ישנם חנויות מפעל רבות ומפעלי ייצור לתכשיטים, לוטשי יהלומים, צורפים, מעצבי תכשיטים, וחנויות שונות ובעלי עסקים שונים במגדלים הסמוכים.

להקראט מציעה קניית ומכירת תכשיטי יהלומים יוקרתיים בהוזלה משמעותית למחירי השוק הישראלי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או בקשה. קהל לקוחותינו הנאמן מגיע אלינו מכל רחבי הארץ כולל אשדוד, אשקלון, באר שבע, בני ברק, בת ים, חולון ואפילו חיפה.

מאמרים נוספים:

המדריך לקניית טבעות אירוסין

סימוני זהב ומה משמעות הקראט K בחותמות זהב

איפה אפשר למכור תכשיטים מזהב

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו:

קישור לעמוד הפייסבוק שלנו: להקראט קונה זהב ויהלומים

למכירת תכשיטי זהב או יהלומים ישנים במזומן אנא צרו קשר ותאמו עימנו פגישה: עמוד יצירת קשר