Please enable JS

חותמת זהב 585 (14K) או 750 (18K)

המדריך לחותמות זהב לפי מכון ערכי מכון התקנים

אינפוגרפיק: טבלת חותמות זהב וכסף: 585: 14K, 750:18K, 925: כסף סילבר

זהב 14 קראט: חותמת 585

זהב 18 קראט: חותמת 750

כסף (סטרלינג): חותמת 925

זהב – היסטוריה ומאפיינים: הזהב הוא המתכת הראשונה שמוכרת לאדם עוד מימים שלפני ההיסטוריה המתועדת וסימל מאז ומתמיד מעמד גבוה ועושר רב.

מדובר במתכת גמישה, מוליכת חשמל, צהובה, מבריקה ושאינה מאבדת מהצבע שלה או מתחמצנת (כלומר עמידה לקורוזיה וחלודה). הזהב נחשב למתכת אצילית, כלומר הוא אינו מתרכב בקלות עם מתכות וחומרים אחרים, עובדה זו תורמת לכך שהוא נמצא בטבע כמעט טהור.

יתרונות אלו תורמים לכך שהזהב הינה מתכת מבוקשת ונפוצה לא רק בעולם המטבעות והתכשיטים, אלא גם בתעשיות שונות מעולם הרפואה וההיי-טק. הזהב מהווה תחום השקעה מקובל ברחבי העולם ומשקיעים רבים כולל ממשלות של המדינות המובילות בעולם אוגרות את המתכת הנדירה הזו מאחר והיא נחשבת להשקעה בטוחה, מוחשית ויציבה. לזהב חשיבות נוספת לדתות שונות המקפידות לעטר את עזרי הפולחן הדתי שלהן בפסלי ועיטורי זהב שונים. בעקבות הביקוש הגבוה לזהב נעשו אין ספור נסיונות של אלכימאים ליצור זהב במעבדה, אך כולם נכשלו וכיום מקור הזהב היחיד הינו הטבע. קריית זהב אינה מלאכה קלה, ובדרך כלל נקבל חצי גרם זהב מכמות כוללת של 1 טון אדמה.


חותמות זהב לפי קראט (K) זיהוי וסוגי הסימונים

מחיר הזהב עלה בעשרות אחוזים בשנים האחרונות וקיים סיכוי סביר שמגמה זו תימשך בשנים הקרובות. את מחיר הזהב לגרם או לאונקייה ניתן לחפש באינטרנט, ישנו מדד המשתנה באופן מתמיד ביחס להיצע והביקוש העולמי. הזהב נמדד ביחידות של אונקייה, כאשר המחיר משתנה לאורך כל יום המסחר בהתאם להיצע והביקוש.

יחידת הקראט K הינה יחידת משקל שמוכרת לנו מעולם היהלומים, אך הקראט בזהב מסמל את אחוז הזהב הטהור במתכת שבידינו ואילו ביהלומים הקראט שמסומן באותיות ct יציין את משקל היהלומים, כאשר 1 carat שווה לחמישית גרם או לחילופין חמש carat שווים לגרם אחד. הסימונים הנפוצים ביותר בארצנו הם:

משמעות חותמות הזהב:

 • 24K – 99% של תכולת זהב טהור – או המספר 999
 • 22K – 91.6% של תכולת זהב טהור – או המספר 990
 • 18K – 75% של תכולת זהב טהור – או המספר 750
 • 14K – 58% -או המספרים 585 / 620 של תכולת זהב טהור

יש להבדיל בין קראט היהלומים שמסומן באות C לבין קראט הזהב שמסומן באות K סוגי זהב מאיכות נמוכה פחות נפוצים בארצנו אך מוטב לדעת את סימונם: 10K שמסומן גם במספר 417, 8-9K שמסומנים במספרים 333 ו-375 בהתאמה. יש לציין שזהב מתחת ל14 קראט אינו נהוג ונפוץ בארצנו לתעשיית התכשיטים.

מוטב לזכור את סימוני הכסף ופלטינום למקרה שינסו למכור לכם אותם כזהב:

 • כסף: 800, 925, 958, 999
 • פלטינום: 850, 900, 950, 999
לתיאום פגישה התקשרו:

055-276-3131

אז מה עדיף? זהב 14 קראט? או זהב 18 קראט?

זהב טהור גמיש ואלסטי. לכן מערבבים אותו עם מתכות שונות, כדי לחזק אותו ועל מנת לקבל מתכת עמידה בפני שחיקה ושריטות קטנות שפוגעות בברק התכשיט. גמישות הזהב מהווה פרצה לשחיקה מהירה של שטח פני התכשיט. ככל שעולים שעולים בקראט מקבלים זהב טהור יותר, ואולי יפה ונוצץ יותר, אך יתכן ותידרשו למסור אותה לצורף אחת לתקופה לחידוש הטבעת ולקבלת מראה של תכשיט "חדש" ומבריק. טבעות מסוג 18K יישחקו מהר יותר לעומת טבעות 14K. באירופה נהוג להשתמש יותר בטבעות אירוסין מזהב 18K ובארץ, באמריקה ובקנדה 14K נפוץ יותר.

משקל הזהב בטבעות אירוסין נע בין 2-6 גרמים. המשקל משתנה בהתאם לעיצוב הטבעת ועובייה. טבעת ששוקלת יותר זהב, תעלה מן הסתם יותר מטבעת ששוקלת חצי ממנה, אך המחיר מושפע מעוד מאפיינים כמו העיצוב וכמות היהלומים והעבודה שהושקעה בייצור התכשיט. ככל ששובצו יותר יהלומים על הטבעת כך מחירה יעלה וזה לא רק בגלל שווי היהלומים, אלא מהסיבה הפשוטה שעבודת השיבוץ וייצור הטבעת המעוצבת מורכבת יותר מטבעת שאינה מכילה יהלומים כלל או טבעת סוליטייר (טבעת עם יהלום אחד מרכזי).

קישור לוואטסאפ

האם צבע הזהב משפיע על טוהר הזהב? (הקראט)

אחוז הזהב הטהור או הקראט K בזהב אינו אינו בהכרח משתקף בצבע הזהב שנראה לעין, מה שמשפיע על צבע הזהב הוא אחוז וסוג המתכות השונות שמוסיפים אל הזהב הטהור כדי לקבל צבע וקראט מסויים. כיום ניתן למצוא זהב בצבעים שונים ובקראט שונה כאשר אין תלות של אחד מהמרכיבים הללו בשני.

לצורך המחשת המתכות השונות שמתווספות לזהב נשתמש בזהב מסוג 18K

 • זהב אדום – 25% נחושת
 • זהב ורוד – 22.25% נחושת + 22.75% כסף
 • זהב לבן – 25% פלטינום או פלדיום
 • זהב לבן אפשרות שניה: 10% פלדיום + 10% ניקל + 5% אבץ
 • זהב אפור-לבן – 17% ברזל + 8% נחושת
 • זהב ירוק בהיר מאוד – 25% כסף
 • זהב ירוק בהיר – 23% נחושת + 2% קדמיום
 • זהב ירוק – 20% כסף + 5% נחושת
 • זהב ירוק כהה – 15% כסף + 6% נחושת + קדמיום 4%
 • זהב כחול בהיר – 25% ברזל
 • זהב סגול – 20% אלומיניום

למרות ההמחשה בצבעים שמוכרים לנו מהיום יום, כמו ורוד ירוק וכחול, בגווני הזהב מדובר בהבדלים קטנים שבקושי בולטים לעין בחלק מהצבעים שצויינו. במידה ומדובר בבחירת צבע זהב שמיועד כמתנה או טבעות אירוסין ונישואין, יש להתייעץ עם חברה קרובה או עם המשפחה של הארוסה לעתיד, כמו כן מומלץ לקבל כיוון כללי ע"י בדיקה של הצבע השולט יותר מבין התכשיטים שבבעלותה. יש שטוענים כי טבעת מזהב צהוב תתאים לבעלי עור שחום, וזהב לבן לבעלי אור בהיר.

איך לנקות תכשיטי זהב

זהב ובמיוחד יהלומים הינם צוברים שכבה של לכלוך ושומנים שאינם יורדים אלא אם מנקים אותם ביסודיות או מכניסים אותם אחת לתקופה לניקוי בחנות התכשיטים הקרובה. חשוב לציין שכל תכשיט שעונדים באופן קבוע, נשחק ונשרט ומאבד מהברק שלו, וניקון ביתי לא יעזור אלא יש צורך להכניסו לצורף שיבצע פוליש מחודש לתכשיט שיסיר את כל השריטות הקטנות ויגרום למראה של תכשיט חדש לגמרי.

תכשיטי יוקרה מזהב לבן תמיד יצופו ברודיום, וזה מאחר שזהב לבן 14K או 18K אינו לבן לגמרי ויש לו גוון מעט צהבהב. הרודיום מעניק לתכשיט גוון לבן מבריק, ובדרך כלל יחזיק מעמד עד לחצי שנה- שמונה חודשים במקרה של טבעת או תכשיט שעונדים באופן קבוע.

חשוב לציין שתכשיטים נשחקים עם הזמן, נשרטים ומקבלים מכות קטנות שפוגעות בשטח הפנים שלו, ורק צורף יוכל ללטוש את שטח הפנים מחדש, ולהסיר שכבות של לכלוך שהצטברו בחריצים הקטנים של התכשיט ובמיוחד מתחת ליהלומים או אבני חן.

לצורך ניקוי ביתי אפשר לבחור אחת מבין 2 השיטות הנ"ל:

 • ניקוי באמצעות נוזל ניקוי כלים ומברשת שיניים כאשר משתמשים במים חמים ככל שאפשר (לא רותחים). יש לשפשף את התכשיט בעדינות עם מברשת השיניים ולא להפעיל כח על מנת לא לשרוט את התכשיט. לאחר מכן יש לנקות את התכשיט עם מטלית מיוחדת להברקת תכשיטים. מומלץ לרכוש מטלית פוליש איכותית לקבלת הברקה יפה והברקה איכותית.
 • תכשיטים מכילים איזורים שקשה להגיע אליהם, שמצטברים בהם לכלוך ושומן, ורק צורף עם כלים יעודיים יכול להבריק ולחדש אותו כראוי. צורף בדרך כלל ילטוש את התכשיט מחדש, כדי להסיר שריטות קטנות ופגמים שלא ניתן לנקות באופן עצמאי.

אתם בטח שואלים את עצמכם איך ניתן לדעת כמה קראט יש בתכשיט שבידיכם וכיצד ניתן לדעת האם הוא מצופה בשכבה חיצונית של זהב ומכיל מתכת זולה יותר בשכבה הפנימית.

זהב אמיתי לעולם לא יחליד או יקבל צבע ירקרק או שחור כפי שקורה עם תכשיטים מצופים בזהב, אך אין להתבלבל ולפרש לכלוך שהצטבר על התכשיט כחלודה או קורוזיה.

יש לציין שלעיתים טבעות זהב זהב לבן יגיעו עם שכבה בצבע כסף מבריקה מהרגיל. שכבת רודיום זו תצפה בדרך כלל את החלק העליון של הטבעת ובסמוך ליהלומים כדי להוסיף מראה מבריק ונוצץ באיזור העליון שסמוך ליהלום. שכבה זה עשוייה מרודיום, וגם אם השכבה התקלפה במהלך השנים אין צורך להלחץ מאחר ולא מדובר בציפוי של זהב, אלא שכבת רודיום שאפשר לחדש אצל כל צורף או חנות תכשיטים מקומית.

ולחלק הכי חשוב: איך ניתן לזהות תכשיט שאינו מזהב אמיתי ומה החותמות של תכשיטים מצופים או גולגפילד

איך תזהו תכשיט זהב מצופה: במידה ומוטבע על התכשיט HGE או RGP מדובר בתכשיט מזהב מצופה בוודאות מוחלטת. יש לחפש . שמות של יצרני תכשיטי זולים שבדרך כלל מטביעים את שמם על טבעות מהקולקציה שלהן. יש לשים לב לפינות המעוגלות או החדות של התכשיט, ואפילו לבדוק אותם תחד הגדלה במקרה של חשש לזהב מצופה, בבדיקה ייתכן שבקצוות אלו נגלה סימנים של שחיקה וקילוף של הציפוי.

איך בודקים זהב: בדיקה ואימות של זהב מצריכה נסיון של שנים רבות בתעשיית התכשיטים על מנת לא ליפול בפח ולשלם על תכשיטים שנוצרו על מנת לדמות תכשיטים העשויים מזהב נטו. בדיקת זהב משלבת בדיקה בעזרת חומצות, בדיקת משקל סגולי, בדיקה בעזרת מגנטים, שיוף או אפילו ניסור התכשיט ועוד. אם אתם מחפשים קונה זהב אמין מומלץ לגשת לעסק מבוסס בעל מוניטין וידע בתחום התכשיטים, ולא לגשת לחלפן מזדמן או לצ'יינג.

איך ניתן להזהר מקניית זהב מזוייף או שאינו תואם במאה אחוז לסוג החותמת שעליו: כיום רוב חנויות התכשיטים קונות את הסחורות שלהן באמצעות סוכנים, וייתכן שבחבילה שנמסרה לסוכן או לבעל החנות ישנם תכשיטים שטוהר הזהב שבהם אינו תואם את החותמת שהוטבעה עליו. לכן אנו ממליצים לרכוש תכשיטי זהב אך ורק אצל חנויות ותיקות ומוכרות בתחום, חנויות אלו לא יסכנו את המוניטין שלהן במכירת זהב שונה ממה שהובטח לכם.

מה צריך לשאול כשקונים טבעת אירוסין או תכשיטי זהב: שאלו ובידקו האם ישנה מדיניות החזרה על תכשיטים, והאם יש תעודת אחריות, ובמידה וכן מה תנאיה. קחו את הזמן, שאלו שאלות וקראו מאמרים רבים ככל האפשר על קניית תכשיטי זהב ויהלומים. אומרים שידע זה כוח … במקרה של קניית תכשיטים הידע מתבטא בכסף, והכוונה היא חסכון בכספכם, גם במעמד הקנייה, וגם במקרה של החזרה עתידית או שדרוג ומכירת הזהב לחנות שמציעה זיכוי תמורתו.

מאמרים נוספים:

בקרו בערוץ היוטיוב שלנו: