Please enable JS

רודיום - קניית ומכירת רודיום להשקעה

למדו האם כדאי להשקיע ברודיום, ומי קונה רודיום במזומן

אינפוגרפיק מתכת הרודיום. קרדיט: ויקיפדיה

מתכת הרודיום, מאפיינים והיסטוריה (לקוח מויקיפדיה)

רודיום או בשמו באנגלית (Rhodium) הוא יסוד כימי שסמלו Rh ומספרו האטומי 45. מתכת הרודיום חזקה ובעלת צבע כסוף-לבן, היא עמידה בפני קורוזיה ואינה מחלידה.

הרודיום שייך למשפחת מתכות הפלטינה

הרודיום שייך לקבוצת הפלטינה, שנקראת גם משפחת הפלטינה, שמכילה 6 מתכות בעלות תכונות פיזיות וכימיות זהות: רותניום, רודיום, פלדיום, אוסמיום, אירידיום ופלטינה.

שימושים

השימוש העיקרי במתכת הרודיום הוא כתוספת למתכות הפלטינה והפלדיום, המשמשים לייצור כבשנים שעמידים בטמפרטורות גבוהות, כורי היתוך, אלקטרודות, במעבדות ובתעשיית התכשיטים, כחומר ציפוי לזהב לבן, או למתכות אחרות כמו כסף.

הסטוריה

היסוד רודיום זוהה ב-1803 ע"י וויליאם הייד וולאסטון, שגילה גם את מתכת הפלדיום. הגילוי נעשה כאשר בדק מחצב פלטינה גולמית בדרום אפריקה. שם היסוד מגיע מהמילה היוונית "רודון" שפירושה ורוד, שמגיע בעקבות צבע התמיסות הכימיות שבהם השתמש על מנת לבודד ולגלות את היסוד החדש.


צורה בטבע

הרודיום במקור מגיע מעורבב עם מתכות אחרות, כגון: כסף, פלדיום, פלטינה, וזהב, ולכן תהליך המיצוי והזיקוק שלו מורכב. במקור וולאסון, שגילה את הרודיום, המס את מחצב הפלטינה במי מלך (חומצה חנקתית וחומצת מימן כלורי), בשלבים הבאים השתמש גם בחומרים כגון: נתרן הידרוקסידי, כספית ציאנית, ולבסוף במימן. המפיקה העיקרית של מתכת הרודיום היא דרום אפריקה (80%) ומדינות נוספות כמו רוסיה, קנדה, ודרום אמריקה.

ציפוי רודיום בתכשיטי זהב או כסף

תמיסת הרודיום המשמשת לציפוי בתעשיית התכשיטים, בעיקר לציפוי זהב לבן או לכסף. ציפוי הרודיום מקנה לתכשיט צבע כסוף בהיר ובוהק. את הזהב מצפים מאחר וזהב לבן, מכיל בקירוב 58% זהב גולמי, וצבעו צהבהב בהיר. צבע הכסף המשמש בתעשיית התכשיטים הוא כסוף מטאלי שנוטה להשחיר עם הזמן. ציפוי הרודיום מתכלה לאחר מספר חודשים, ויש לחדשו. הציפוי עלול להיות רעיל במגע ישיר עם העור, ולכן, אינו מומלץ לנשים בהריון, או לאנשים בעלי רגישות או אלרגיות למתכות באופן כללי.

רודיום להשקעה

מתכת הרודיום מהווה השקעה מעולה לטווח הארוך. מחירה לאונקייה (28.34 גרם) עלה פלאים בעשור האחרון. המחיר לאונקייה בין השנים 2000 ל-2017 נע בסביבות 1000$, וכעת באמצע שנת 2021 הוא עומד על כ-22,600$

האם כדאי להשקיע ברודיום?

הדעה האישית שלנו היא המלצה בלבד ולא מהווה תחליף לייעוץ עם יועץ השקעות מוסמך. מתכת הרודיום עלתה בצורה קיצונית מאוד בארבע השנים האחרונות, לכן יש לנהוג בהשקעה זו בזהירות רבה, תוך כדי מעקב מתמיד אחר המחיר. אנו מאמינים שרודיום הינה השקעה מעולה לטווח הארוך! כלומר השקעה ל-12 שנים לפחות, או אפילו כהשקעה לצורך ירושה לילדים או לנכדים. ייתכן מאוד שמחירה ירד בין 20-30% מהמחיר העכשווי, ובמידה והחלטתם להשקיע ולקנות, אז השקיעו לטווח הארוך ולא יותר מ-10% מסך הכסף הנזיל שלכם. החלטתם להשקיע? אל תמכרו כאשר המחירים ירדו, השווקים הללו תנודתיים מאוד, ויש להשקיע בהם לטווח הארוך בלבד! אנו ממליצים להשקיע בעיקר בכסף וזהב בעיקר, ולאלו מכם שיש "קיבה חזקה" לעמוד בירידות ועליות חדות אז כמובן גם רודיום.

קניית ומכירת רודיום להשקעה

אנו מוכרים רודיום גולמי להשקעה, לאחר שעבר זיקוק ומתחייבים לספק רודיום טהור ואיכותי, באיכות שלא תשיגו בהרבה מקומות בארץ! אנו מוכרים במחיר הוגן, כמובן בתוספת עמלת מכירה, מעל למחיר הרודיום באותו היום. לקניית או מכירת רודיום להשקעה צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

מי קונה רודיום במזומן

במידה ויש ברשותכם מתכת רודיום ואתם מחפשים קונה רודיום במזומן, צרו עימנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם. אנו משלמים מחיר גבוה, במקום, והפגישה נעשית בדיסקרטיות מלאה וללא כל התחייבות מצידכם. אנו קונים רודיום, פלטינה, פלדיום, זהב, כסף, יהלומים, תכשיטים, שעונים, ירושות, ועוד.

שאלות ותשובות

האם רודיום משחיר?

לא, כאשר ציפוי הרודיום נשחק, אז סגסוגת (מתכת) התכשיט עצמו משחירות. זהב 14 קראט ומעלה לא משחיר, כסף ומתכות אחרות כן.

מה מחיר הרודיום היומי?

יש להקיש בגוגל Rhodium Price Chart ולחפש טבלת מחירים עדכנית. קחו בחשבון שבדרך כלל המחשבונים השונים יציגו מחיר באונקיות, כלומר 28.34 גרם לאונקייה.

האם רודיום עמיד במים?

כן רודיום עמיד במים, אך באופן כללי, מומלץ לא לענוד תכשיטים יוקרתיים כאשר הולכים לים, או כאשר עושים מטלות בית, מאחר והם מקבלים מכות קטנות, וציפוי הרודיום הדק נשחק מפני התכשיט.

מי עושה חידוש רודיום?

חידוש רודיום נעשה באמצעות מכשיר יעודי לציפוי תכשיטים, ואמבטיה שמכילה תמיסת רודיום לציפוי תכשיטים. רוב הצורפים ויצרני התכשיטים שמייצרים או מתקנים תכשיטי זהב מעניקים שירותי ציפוי רודיום. בקשו לראות דוגמא לציפוי, ובדקו האם התכשיט באמת בעל גוון כסוף מבריק ונוצץ. כאשר תמיסת הרודיום ישנה או התלכלכה בעקבות ניקוי לא יסודי של התכשיט טרם הציפוי, יכולת ואיכות הציפוי נפגעים.

מה המשקל הסגולי של רודיום?

משקלו הסגולי של הרודיום הוא: 12.41 g/cm3

ניקוי רודיום, כיצד לנקות תכשיט מצופה ברודיום?

יש להכניס את התכשיט לכוס עם מים רותחים, ועם מעט מאוד סבון כלים, כלומר להוסיף טיפה אחת של סבון כלים, ומים רותחים ולערבב. יש לשקשק את התכשיט בתוך בעדינות, שלא יישרט מדפנות הכוס. אין לשפשף עם בד, הדבר יגרום לשחיקת הציפוי.

האם ציפוי רודיום יכול לגרום לאלרגיה?

כן, חלק מתמיסות הרודיום שנמצאות בשימוש בתעשיית התכשיטים רעילות ומסרטנות, אך הן יגרמו לאלרגיה בדרך כלל לאנשים הרגישים לתכשיטים שלא עשויים מזהב.

מה פירוש המילה רודיום?

המילה רודיום נגזרת מהמילה היוונית רודון, שמשמעותה ורוד. כאשר הפיקו וגילו את הרודיום לראשונה, השתמשו בתמיסות בעלות גוון ורוד, לכן בחרו שם זה ליסוד הרודיום.

האם קיים ציפוי רודיום שחור?

כן, השימוש בציפוי רודיום שחור, נעשה בדרך כלל בתכשיטים שמשובצים בהם יהלומים או אבני חן שחורים, ורוצים למזג את אבני החן עם התכשיט עצמו.

חזרה לעמוד הבית: להקראט קונה זהב ויהלומים במזומן